logo
Април 21, 2014, 11:48:37 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

Начало   Помощ Вход Регистрирай Към сайта  
Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Направи си сам: 3D фон за аквариум  (Прочетена 16707 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Включете се в дискусията и станете част от форума [b]African Cichlids BG! [/b]
nixanbal
Основател на Форума
Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 8
Неактивен Неактивен

Местонахождение: София
Публикации: 2 389

Обратно към Малави...

« -: Февруари 04, 2008, 05:37:17 »

Направа на 3D фон

В този материал ще се опитам да ви опиша как аз успях да си направя 3D фон на малкия ми 50литров аквариум. Идеята, разбира се, е приложима и за по-големи аквариуми или поне с малки изменения може да бъде. Надявам се да ви пъде от полза и скоро да видим повече саморъчно направени фонове на цихлидарници, защото ползата от тях е ясна – повече удоволствие за погледа, повече укрития за рибите и най-вече – по-близко до естествената среда оформление. Имайте предвид, че аквариумът трябва да е с по-широко от стандартното дъно. При мен фонът зае от 4-5см в по-тънката си част до 10-12 в най-широките разклонения. Това е и единственият недостатък на този тип триизмерен тапет – отнема немалко от обема на аквариума.
За цялостното изпълнение на проекта са необходими наистина малко материали и почти никакви инструменти.

Необходими материали (за 50л аквариум с размери на стената 50х32см):

1 флакон плиуретанова пяна

1 флакон силикон

здраво макетно ножче

варовикови камъни

пясък

Започваме...

Първо си приготвяме камъните, които смятаме да използваме за фона. Моите бяха от т. нар. алпинеуми – натрошени парчета, не много малки, но и не прекалено големи. Общо взето няма проблем камъните да са по-тежички, но трябва да е внимава, затова е добре да изберете по-плоски парчета или по-дребни. Всички трябва да бъдат измити от прах и кал.

така изглеждат току-що наредените в пяната камъни

Слагаме аквариума с дъното настрани, така че да легне върху подложка на задната си стена, която трябва да ни е под ръка. За подложка може да ползвате стиропор, стар мокет или какъвто и да е парцал.

с макетни ножчета се изрязва ненужната пяна

С полиуретановата пяна покриваме един от долните ъгли на аквариума и започваме да редим в нея камъните. Общо взето тук няма нищо сложно – важно е да подберем по-едрите и тежки камъни за дъното – т.е. да ги сложим първи, а по-дребните за накрая, така че да не бъде прекалена тежестта в горната част на аквариума. Аз лично поставих дори няколко камъка един върху друг отначало и в крайна сметка се получи приятен наклон, който логично завършва в дъното на аквариума.  За повече обем и в горните части може да сложите камъчета с неправилни форми, но все пак не обемисти.

Когато се справите с реденето на камъните и успеете да се омажете с полиуретанова пяна, оставете акварима за няколко часа, така че творението ви да се врвърди. Пяната при мен увеличи обема си около 3 пъти и почти не виждах камъните. Тук идва ролата на макетните ножчета. Добре е да имате няколко размера, така че да изрязвате само това, което искате, пък и с по-малкото се стига до неудобните места около камъните.
След като сте изрязали излишната пяна и сте оформили фона, силиконът влиза в действие. С него намазвате всички участъци, където се вижда пяна. Не камъните! И веднага ги посипвате с чист от прах и сух пясък. При мен тази част не се получи добре, тъй като пясъкът ми беше мокър, а и е прекалено бял, за да има ефект. Затова е добре да ползвате по-кафеникав пясък и с по-едра фракция. Как се работи със силикон при такива ситуации за мен бе почти мистерия, тъй като трябваше да го размазвам. В упътването пише да се ползва намазана със веро/сапун шпакла – колко е удачна в случая е друг въпрос.

след майсторенето, преди пробното пълнене за седмциа

Остава да изсъхне за няколко часа и вече сте готови с майсторенето! Следва да напълните аквариума с вода и да го оставите да престои така за около 1 седмица. Ако водата остава сравнително бистра и нищо не се разлепи, а аквариумът остане цял, значи работата е готова и вече може да го стартирате!

непосредствено преди стартирането

инсталиране на филтър и вече пълен

Надявам се този материал да ви е полезен. Аз лично харесвам много крайния резултат при мен, виждате го на снимките, но по самия аквариум има какво още да се пипне. Следва да му сложа добро осветление, с което да позеленее фонът и да стане още по-реалистичен и приятен за окото. Освен това този 3D фон е подходящ за „засаждане” на растения в него. Примерно анубиаси или микрозориум.

в завършен вид

Поздрави и успех ако се решите на това!

Важно: Добре е при работа да ползвате ръкавици и дори маска. В Бриколаж и останалите подобни хипермаркети се продават компекти – маска за очи, уста и нос и ръкавици за 5лв. В противен случай си пригответе шишенце разредител, с  който да чистите ръцете си и дано само те да са нацапани – неизбежно е. Освен това миризмата е остра и неприятна, в указанието на силикона и пяната неслучайно пише да се ползват маски.
« Последна редакция: Февруари 04, 2008, 05:48:23 от nixanbal » Активен

panchopan

Форумен Лъв

Подкрепям мнението! 3
Неактивен Неактивен

Местонахождение: София, Младост 2
Публикации: 332

« Отговор #1 -: Февруари 04, 2008, 06:31:51 »

Малииии
Отдалеч и без светлина изглежда супер.
Ама така отблизо си е страх.
Активен

- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.
zariio

Плах сурикат

Подкрепям мнението! 0
Неактивен Неактивен

Публикации: 25

« Отговор #2 -: Февруари 04, 2008, 07:36:54 »

Станало е перфектно (thumbsup)
Браво,Ники (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)
Активен
Torsade

Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 5
Неактивен Неактивен

Публикации: 858

« Отговор #3 -: Февруари 04, 2008, 08:18:54 »

Мммм.... Почти добре. Пяната ти е изиграла лош номер като се е надула и като че ли е можело да се доизчисти на места. Имаше ли начин да скриеш филтъра зад фона? Щеше да е пефектно  Смотан
« Последна редакция: Февруари 04, 2008, 08:20:26 от Torsade » Активен

Бивш собственик на 300 л. Малавийски аквариум
T_H_A1984

Пустинна Лисица

*

Подкрепям мнението! 0
Неактивен Неактивен

Местонахождение: Haskovo / BULGARIA
Публикации: 92

« Отговор #4 -: Февруари 05, 2008, 12:56:01 »

Идеята наистина е супер, браво!

Имам само един въпрос. Тази пяна не отделя ли химични вещества, токсини, вредни за рибите и ако е така, то как те биват неутрализирани?
Активен
panchopan

Форумен Лъв

Подкрепям мнението! 3
Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: Февруари 05, 2008, 08:42:26 »

Е за това е идеята да се запечати със силикон.
Ама не се е получило.

Според мен ако го извади и дообреже, изсуши хубаво, наклепа ЯКО със силикон само пяната и я поръси със по-едър пясък, и малко да го попритисне да се набие хубаво във силикона ще стане маниакално.
Щото това си е технологията която използват навсякъде просто от липса на опит не е станало.
Другия вариант е с епоксидна смола да се запечата пяната и докато е мокра смолата пак се ръси с пясък.
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 02:26:27 от panchopan » Активен

- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
calvus

Опасна Хиена

**

Подкрепям мнението! 1
Неактивен Неактивен

Местонахождение: dobri4
Публикации: 103

« Отговор #6 -: Февруари 05, 2008, 05:36:21 »

извиниави ,заприлича ми на бисквитена торта.......не е ле по удачно да изпробваш техологията  дадена от nikolav  v /3D фон-дискусии / .....поне като визия ще изглежда по добре
Активен
nixanbal
Основател на Форума
Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 8
Неактивен Неактивен

Обратно към Малави...

« Отговор #7 -: Февруари 05, 2008, 05:40:42 »

Ми не, аз съм пробвал този вариант. Ще се радвам да видя някой друг с каквато и да била реализирана идея.

Иначе Панчо е прав - мисля по върпоса да го доорежа още и да пробвам наново със силикона... Въпреки че ако пяната не е проблемна за рибите, на мен си ми харесва и така, особено като се покрие с алги.
Активен

calvus

Опасна Хиена

**

Подкрепям мнението! 1
Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: Февруари 05, 2008, 05:51:14 »

а дали vastho не може да каже нещо за изработката и структурата  му ......или трябва да се пита Боян....тои трябва да е наи-запознат с изработката......а AQua el   имат добри фонове   няма ли дистрибутор в София???
Активен
Boby_
Гост
« Отговор #9 -: Февруари 05, 2008, 05:55:14 »

Абе и на мен тая пяна ми изглежда подозрителна. Вярно, лесен материал е, но е твърде хубаво, за да е истина. Не ме притеснява толкова това, че ще отдели нещо във водата, колкото това, че ще има множество места, които ще имат контакт с водата, но няма да има активно течение (всичките порички на пяната) и в крайна сметка ще започнат анаеробни процеси, които ще доведат до отеляне на токсини в аквариума.
Не е ли по-удачно да се мисли за изрязване на стиропор - там този проблем със сигурност няма да го има.
Активен
panchopan

Форумен Лъв

Подкрепям мнението! 3
Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: Февруари 05, 2008, 06:08:26 »

Със стиропор (поне тея новите пенести) е същото. Практически материала е един и същ, но в различни първоначални състояния.
А стария стиропор на топчета е ши*ана работа. Поема вода между топчетата и е много по-зле.
Пяната се е перфектен материал. Просто изглежда неестествено.
Затова я облепват със силикон или смола и пясък.

Глейте какво се прави с пяна.
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 06:08:51 от panchopan » Активен

calvus

Опасна Хиена

**

Подкрепям мнението! 1
Неактивен Неактивен

« Отговор #11 -: Февруари 05, 2008, 06:28:56 »

а дали ако се залее изработения от   nixanbal фон,с ниакакьв смола с оцветител   и да се порьси с пяськ на места нияма да стане по добре ....../силикона няма да се разлее  като смолата/
Активен
nixanbal
Основател на Форума
Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 8
Неактивен Неактивен

Обратно към Малави...

« Отговор #12 -: Февруари 05, 2008, 06:32:00 »

Ама тая идея за смолата е добра? Това нещо обаче какъв цвят има? И вариант ли е тогава да намажа в/у силикона смола и да я поръся с пясък? След това какво - киснене 1 седмица или само да изсъхне и е готово?
Активен

vastho

Опасна Хиена

**

Подкрепям мнението! 1
Неактивен Неактивен

Местонахождение: Етрополе/Дряново
Публикации: 226

« Отговор #13 -: Февруари 05, 2008, 06:54:38 »

Мисля, че изработения фон при мен е със смола,като в продължение на две седмици ежедневно сменях цялата вода и все миришеше на лепила и т.н.Не изчаках да се разсеят миризмите зловонни и го стартирах и май проблем нямаше!!!!
Активен

429 l. Tanganayika tank
Enantiopus melanogenys Namansi Reef
Altolamprologus compressiceps Gold
Altolamprologus compressiceps Mutondwe
Altolamprologus compressiceps Gold head Kasanga  
Altolamprologus calvus Black pearl
Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell",
Lamprologus multifasciatus
Lamprologus brevis "Sunspot"
Synodontis Petricola

126 l. Tanganayika tank
Altolamprologus compressiceps (Muzi gold head)
Julidochromis    transcriptus  Gombe
Lamprologus ocellatus(Gold)
panchopan

Форумен Лъв

Подкрепям мнението! 3
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: Февруари 05, 2008, 06:54:38 »

Не е важно какъв е цвета на смолата.
Важното е така да се натъпче с пясък че да не се вижда.
А няма нужда от силикон И смола. Ползва се или едното или другото.

Ама това е само теория.
Търсил съм  и чел доста но нищо не съм правил !!!

Това е със стиропор (тип пяна) и смола и пясък.

На vastho ми прилича на пяна. И тя си мирише яко на разтворителя който се изпарява.
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 06:57:13 от panchopan » Активен

Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

rss Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2006, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!