logo
Август 15, 2018, 05:13:10 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Новини:

Начало   Помощ Вход Регистрирай Към сайта  
Страници: [1] 2 3 ... 10   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Първият ми цихлидарник  (Прочетена 26614 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Включете се в дискусията и станете част от форума [b]African Cichlids BG! [/b]
MaCOY
Глобален Модератор
Опасна Хиена

*

Подкрепям мнението! 7
Неактивен Неактивен

Местонахождение: Бургас
Публикации: 165

Симеон

« -: Юни 16, 2010, 08:48:17 »

Здравейте!
               Казвам се Симеон от Бургас на 15 години и тренирам плуване.
               Зарибих се по африканскте цихлиди някаде към началото на март месец и малко след това открих и този
               прекрасен форум.

Аквариумът е напълнен с вода някаде от около 2 седмици и половина,а в понеделник сложих
               и рибите.

Размери: 120/40/50в. 10 мм стъкло
                 240л
               Филтър: СънСън HW-303 A

Грунд:
                   около 35 кг
               Риби:
                   6 бр. Melanochromis auratus
                   1 бр. Птреригоплихт
Снимки(извинявам се за лошото качество снимани са с телефон Засрамен ):       

Един срамежливец:

Активен
dido1
Администратор
Шака Зулу F1

Подкрепям мнението! 38
Неактивен Неактивен

Местонахождение: София
Публикации: 2 996

« Отговор #1 -: Юни 16, 2010, 09:11:24 »

Браво Симеоне, като за първи аквариум си се справил повече от добре (thumbsup)
Предполагам, в този обем няма да оставиш само ауратусите, на какви други видове си се спрял Ъ?
Птеригоплихта няма място в подобрен биотоп и в последствие като порасне този аквариум ще му бъде твърде малък, може да сложиш анциструси, те са далеч по дребни и на външен вид приличат на птеригоплихта (thumbsup)
Активен

544л. Малави
Metriaclima sp. "Msobo" Magunga
Pseudotropheus saulosi taiwan reef
MaCOY
Глобален Модератор
Опасна Хиена

*

Подкрепям мнението! 7
Неактивен Неактивен

Симеон

« Отговор #2 -: Юни 16, 2010, 09:28:43 »

Ами от начало мислех за демасони,но после видях ауратусите и те също ми харесаха,
      обаче се зачудих дали могат да живеят заедно понеже  прочетох,че и двата вида са агресивни.
    Избрах си демасонито,но в магазина нямаше и взех ауратусите 'щото от 'де търпение да изчакам да доставят друго. Ухилен
    А какво друго мога да сложа за този обем  Ъ?

Активен
vali74
Глобален Модератор
Африкански Гуру

*

Подкрепям мнението! 26
Неактивен Неактивен

Местонахождение: Видин
Публикации: 2 495

Само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

« Отговор #3 -: Юни 16, 2010, 10:04:52 »

Здравей и от мен,много приятно аквариумче си спретнал,както каза Дидо няма да минеш само с тези Ауратуси,можеш да добавиш поне още 2-3 вида,Демасонито е перфектно за по малки акви,така че можеш спокойно да вземеш 10-12 броя,можеш също да вземеш и някой вид Трофеопс,примерно 1 мъжки и 3 женски.Това разбира се няма да ти е последната комбинация защото колкото повече навлизаш в цихлидарството  ще ти се иска и още и още видове,пък и по голям аквариум.

Успех и ни дръж в течение как се развива аквата,и ако има нещо питай смело ние ще ти отговориме  (grouphug) (thumbsup)
Активен

Tanganyikai 540 L

Cyphotilapia sp. "North" (Burundi)
Cyprichromis leptosoma (Mpulungu)
Altolamprologus   compressiceps Gold head " Kasanga " F1
Neolamprologus leleupi " Uvira " (Orange)
Julidochromis marlieri (Burundi)
Lamprologus brevis "Congo"  F1
nixanbal
Основател на Форума
Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 8
Неактивен Неактивен

Местонахождение: София
Публикации: 2 304

Обратно към Малави...

« Отговор #4 -: Юни 17, 2010, 06:37:56 »

Добре дошъл и от мен (в хобито)!

Въпреки лошите снимки аквариумът наистина изглежда приятно и добре аранжиран като за малавийски.

Само внимавай с рибите - за да не се напълниш не с видовете, които искаш, а които е имало в момента, и после ще се чудиш как и на кого да ги даваш Усмивчица Избери си хубави рибки, пусни обява, питай кой може да те снабди и тн. Ще стане много добре!

Активен
bufkuz

Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 16
Неактивен Неактивен

Публикации: 719

Malawi

« Отговор #5 -: Юни 17, 2010, 07:58:59 »

Здравей, градски! Я си кажи кой те запали по цихлидарството  Смотан  Сам ли аранжира аквариума или някой ти помогна? Любопитно ми е също какви са първите ти впечатления за обитателите на аквариума. И въобще ще се радваме да виждаме повече снимки и инфо за твоето начинание  (thumbsup)
Активен

∴240l Mbuna: Pseudotropheus socolofi albino, Pseudotropheus elongatus chailosi, Melanochromis cyaneorhabdos, Labidochromis (Yellow lab.)
  Equipments: Out side filter 1400l/h + uv, Wet-dry filter 900l/h, Vibration pump 3000l/h, Luminescent lamps 3*39W, Heater 300W

∴140l Mbuna:
  Equipments: Out side filter 800l/h, Wet-dry filter 450l/h, Vibration pump 3000l/h, Luminescent lamps 2*24W, Heater 200W
BOJO

Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 17
Неактивен Неактивен

Местонахождение: Sofia
Публикации: 1 053

« Отговор #6 -: Юни 17, 2010, 09:12:08 »

Привет и от мен Симеоне.

- избързал си с пускането на рибите и то много. Сега запомни: Храниш ги 1 път на 3 дни. Сменяш вода седмично по 30-40%. Ако се поразровиш тук из темите ще разбереш защо. Това 1 месец. После почваш да храниш по 1 път на ден икономично.
- Недей бърза с рибите. Риби ще ти намерим и то хубави. Няма да ти казвам какво да слагаш - разглеждаш профилите на рибочетата мислиш дали ти допада и после питаш . После купуваш. За този литраж Трофеопс не ти препоръчвам. Ама изобщо.
- за филтрацията- добре ти е филтъра ама бодни и една помпичка за въздух и я пусни на максимално.  Недей слага глави или вътрешни филтри засега.
Успех
Активен

700 l Malavi/160 l Malavi
Ogi

Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 30
Неактивен Неактивен

Местонахождение: Варна
Публикации: 1 965

Champsochromis

« Отговор #7 -: Юни 17, 2010, 01:15:42 »

И на мен ми харесва това като начало, 240 литра са много добър старт, имаш място - не бързай с рибките, преценяй добре какво вземаш, някои видове стават доста едри, съблюдавай диетата на рибките, които смяташ да отглеждаш, от тук нататък ти препоръчвам още представители на семейството мбуна и ако решиш да кривнеш, да е най-много с някой от представителите на семейството на аулунокарите  (thumbsup)
Активен

31 Tropheus Mpulungu
    50 Tropheus Moliro

23 Tropheus Moliro
        5 Tropheus Mpulungu

Снимки на рибките преди и сега !
MaCOY
Глобален Модератор
Опасна Хиена

*

Подкрепям мнението! 7
Неактивен Неактивен

Симеон

« Отговор #8 -: Юни 17, 2010, 10:04:44 »

Само внимавай с рибите - за да не се напълниш не с видовете, които искаш, а които е имало в момента...

В случая нямаше единият вид, и за това взех само другия.Явно не съм са се изразил както трябва Усмивчица

Здравей, градски! Я си кажи кой те запали по цихлидарството  Смотан  Сам ли аранжира аквариума или някой ти помогна? Любопитно ми е също какви са първите ти впечатления за обитателите на аквариума.

Ами търсех нещо за някоя риба, не се сещам за коя вече, и слочайно попаднах на форума,интересно ми беше името му и реших да го разгледам.После открих сайта и там се зачетох в една статия за малавийци подходящи за малък аквариум.Горе долу така беше Ухилен.
  Да сам го аранжирах никой не ми е помагал. Ами още нямам особени впечетления,понеже не са свикнали
  и се крият като ме видят.

Привет и от мен Симеоне.
- избързал си с пускането на рибите и то много. Сега запомни: Храниш ги 1 път на 3 дни. Сменяш вода седмично по 30-40%. Ако се поразровиш тук из темите ще разбереш защо. Това 1 месец. После почваш да храниш по 1 път на ден икономично. 

Значи,един месец ги храня 1 път на три дни и сменям всяка седмица 30-40% това го разбрах.
После колко време трябва да храня по  един път на ден не ми стана ясно Ъ? Ъ?

Мерси за съветите и се радвам че ви харесва! (thumbsup)
Активен
bufkuz

Африкански Гуру

Подкрепям мнението! 16
Неактивен Неактивен

Публикации: 719

Malawi

« Отговор #9 -: Юни 17, 2010, 11:39:59 »

Радвам се, че сам си се справил с пускането и аранжировката на аквариума, явно доста часове си прекарал в четене на форума. Обърни внимание на това, което са ти казали колегите вече за храненето, смяната на водата и аерацията. Тези мерки са наложителни, предвид ранното пускане на рибите, преди да се е затворил азотният цикъл. Помни, че рибите ти няма да умрат от глад, защото в естествената си среда често гладуват и им е генитично заложено да издържат без храна. Но виж, от липсата на азотен цикъл в съчетание с често хранене бързо ще ги умориш от появата на вредни и отровни вщества. Повече за азотния цикъл можеш да прочетеш в много теми на форума, а за по-бързото им откриване използвай търсачката.

На въпроса ти за храната "после", след сработването на азотния цикъл, по правило трябва да ги храниш веднаж на ден толкова, колкото могат да изядат за 1 минута. Но... всяко правило си има и изключения. Аз обичам да си глезя цихлидите, а и те са добри актриси и като минеш покрай тях непрекъснато си просят храна, затова ги храня повече от нормалното. Но забележи,че имам хипер филтрация и сменям вода начесто.   Смотан Но за млад цихлидар като теб, не ти препоръчвам моя подход. По-добре натрупай опит и сам ще усетиш кога и по колко да ги тъпчиш.
« Последна редакция: Юни 18, 2010, 12:31:56 от bufkuz » Активен

∴240l Mbuna: Pseudotropheus socolofi albino, Pseudotropheus elongatus chailosi, Melanochromis cyaneorhabdos, Labidochromis (Yellow lab.)
  Equipments: Out side filter 1400l/h + uv, Wet-dry filter 900l/h, Vibration pump 3000l/h, Luminescent lamps 3*39W, Heater 300W

∴140l Mbuna:
  Equipments: Out side filter 800l/h, Wet-dry filter 450l/h, Vibration pump 3000l/h, Luminescent lamps 2*24W, Heater 200W
podivial

Форумен Лъв

Подкрепям мнението! 5
Неактивен Неактивен

Публикации: 423

« Отговор #10 -: Юни 17, 2010, 11:51:25 »

MaCOY ,много приятно се е получило и това ,че сам си го направил и сега започваш ...впечатляващо !!! Сигурен съм ,че auratus-ите  се чувстват съвсем добре в този аквариум ,както обичат да се крият.Иначе лакомо ли се хранят ?
Активен

:::::: 160 l Malawi ::::::

Pseudotropheus Saulosi
MaCOY
Глобален Модератор
Опасна Хиена

*

Подкрепям мнението! 7
Неактивен Неактивен

Симеон

« Отговор #11 -: Юни 21, 2010, 07:26:44 »

Да лакоми са,даже почнаха да се гонят заради храната.
Активен
MaCOY
Глобален Модератор
Опасна Хиена

*

Подкрепям мнението! 7
Неактивен Неактивен

Симеон

« Отговор #12 -: Юни 24, 2010, 09:26:21 »

Активен
podivial

Форумен Лъв

Подкрепям мнението! 5
Неактивен Неактивен

Публикации: 423

« Отговор #13 -: Юни 30, 2010, 07:49:57 »

Ето и един наперен младеж на хоризонта  (thumbsup) ...което е похвално предвид размера им .Моите бяха много по-големи ,когато започнаха да се проявяват.
Имам един съвет.Вкарай по-бързо някакви други риби.Е,като казвам по-бързо нямам предвид ,каквото ти попадне ,но да започнеш сериозно да се замисляш какво точно искаш като допълнение.Моят опит с тези диванета показва,че веднъж приели аквариума като изцяло тяхна територия ....ги прави определено негостоприемни спрямо каквито и да е като вид и размер новодошли обитатели.Имаш време.А и при теб може и да не са така .Моите от бебета отрастнаха в аквариума сами.
    P.s.   Според мен една колонийка аулонокари би стояла много добре ,за запълване на пространството над камъните  Намигване
    P.p.s. И сега като гледам аквариума си мисля ,че си им спретнал чудесно местенце на тези ауратуси .Овации ! (thumbsup)
Активен

:::::: 160 l Malawi ::::::

Pseudotropheus Saulosi
MaCOY
Глобален Модератор
Опасна Хиена

*

Подкрепям мнението! 7
Неактивен Неактивен

Симеон

« Отговор #14 -: Август 05, 2010, 03:44:02 »

Малко стари снимки:

Сложих малко разстения да видя дали ще виреят:
.
« Последна редакция: Август 05, 2010, 03:59:11 от MaCOY » Активен
Страници: [1] 2 3 ... 10   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

rss Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!